هنوز امتیازی ثبت نشده.
لطفا صبر کنید...

۱۴ غار فوق العاده و شگفت انگیز در دنیا

غار‌ های خیلی زیادی تو دنیا وجود داره، بعضی از اونا خیره کننده و عجیبن و تو قسمت‌هایی از آسیا، آمریکای شمالی و اروپا وجود دارند.

این غارها بخاطر چکه کردن قطره‌های آب داخل شکافِ سنگ‌های آهکی به وجود اومده. سنگ‌های آهکی کم کم با آب حل میشن و به شکل شکاف باز درمیان. در طول میلیون‌ها سال، با چکه کردن آب به این نقطه، شکاف سنگ‌های آهکی بازتر میشه و تبدیل به غارهای عجیب و خارق العاده میشن؛ اما بقیه غارها طی میلیون‌ها سال به تدریح توسط آب دریا یا دریاچه‌ها بوجود میان.

اگه به این فکر می‌کنید که باید به این مکان‌ها سفر کنید، عجله نکنید! فقط بعضی از این مکان‌ها برای ورود عموم آزاد هستند. ورود به اکثر این مکان‌ها فقط برای افراد حرفه‌ای که مجوز ورود دارند آزاده. همونطور که تو عکس‌های پایین می‌تونید ببینید، کسایی شانس ورود به این غارهای زیبا رو دارند که به تجهیزات خاصی مجهز باشند.

خوشبختانه، عکاس‌های حرفه‌ای، عکس‌های با ارزشی گرفتن و باعث میشه در مورد مکان‌های اسرار آمیز زمین که تا حالا توسط هیچ انسانی کشف یا لمس نشده کمی بیشتر بدونیم.

 

۱) غار سون دونگ، ویتنام

در حال حاضر، غار سون دونگ تو ویتنام بزرگ‌ترین غار دنیا شناخته میشه. این مکان شگفتی‌های زیادی داره و از مهم‌ترین اونا میشه به اکوسیستم، آب و هوا و ساختار زمین‌شناسی مجزا و خاص اون اشاره کرد.

۲) غار یخی در نزدیکی آتشفشان موتنوفسکی، روسیه

این غار یخی که در داخل یک یخچال طبیعی قرار دارد، توسط آتشفشان موتنوفسکی در روسیه احاطه شده. به دلیل گرما و گازهای منتشر شده از آتشفشان، یخ‌ها تغییر حالت داده و باعث شکل گیری حفره‌ها و دریچه‌های مختلفی به نام دودخان یا فومرول (Fumarole) می‌شود.

 

۳) معدن نایکا، مکزیک

این مکان خونه‌ی بعضی از بزرگترین کریستال‌های شناخته شده تو دنیاست و به اسم غار کریستالی معروفه و به دلیل عمق زیاد، گرما، کمبود اکسیژن و دیگر مسائل، ورود به این مکان‌ها برای عموم ممنوعه.

 

۴) غار یخچالی واختنایوکوت، ایسلند

این غار تو یخچال طبیعی واختنایوکوتِ ایسلند وجود داره و بزرگ‌ترین یخچال طبیعی اروپاست. غارهایی که به این شکل هستند توسط ذوب شدن یخ‌ها بوجود اومده، اما می‌تونن خطرناک باشن، چرا که این یخچال‌ها همیشه در حال شکستن و تغییر حالت هستند.

 

۵) غار باتو، مالزی

غار باتو توسط مردم بومی تئومان، مهاجرین انگلیسی و چینی مورد استفاده قرار می‌گیره. فضولات خفاش‌ها رو برای اهداف کشاورزی استخراج می‌کنند، اما در حال حاضر از مجسمه‌ها پر شده و ورودش برای عموم آزاده.

 

۶) غارِ یخچال طبیعی مندنهال، آلاسکا

این غار یخی قسمتی از یخچال طبیعی مندنهال در نزدیکی شهر جونو آلاسکا است. این غار دیدنی از ذوب شدن یخ‌های این یخچال بوجود اومده.بخاطر ذوب شدن یخ‌ها، این غار همیشه در حال تغییر حالته و معلوم نیست تا چه زمانی عمر می‌کنه.

 

۷) غار الگاروه، پرتقال

این غار در منطقه‌ای به نام الگاروه تو کشور پرتقاله که در ناحیه ساحلی قرار داره. علت شکل‌گیری این غار به دلیل برخورد آب با سنگ‌ها و خاصیت انحلال پذیری شناسایی شده. این غار که نزدیک شهر لاگوس پرتقال واقع شده، از طریق مسیر آبی قابل دسترسه.

 

۸) غار کرم‌های شب تاب، نیوزلند

این غار محل زندگی نوعی کرم شب‌تابه که برای شکار کردن، از سقف غار رشته‌های ابریشمی درخشان آویزون می‌کنن تا شکارشون به دام این رشته‌ها اسیر بشه.

 

۹) غار تام لوت، تایلند

رودخونه‌ی نام لنگ (Nam Lang) به غار تام لوت در قسمت شمالی تایلند جاری میشه. این غار از استالاکتیت و استالاگمیت‌های زیبایی پر شده و خونه‌ی صدها هزار بادقپک اقیانوس آرام (Pacific swift) است. این نوع پرنده، بخشی از زندگی خودش رو تو این غارها سپری می‌کنه.

 

۱۰) غار Kyaut Sae، میانمار

این افراد کمی در مورد این غار تو میانمار خبر دارن که داخل غار یک معبد بودایی وجود داره.

 

۱۱) غار مرمر، پاتاگونیا، آمریکای جنوبی

دیواره‌های مرمری غار روی آب منعکس میشه و بخاطر انعکاسش به سقف غار باعث میشه، سقف غار فیروزه‌ای رنگ به نظر برسه. مرمری بودن این غار و انعکاسش زیباش به سقف غار، باعث معروفیت این غار شده. به این غار کلیسای مرمری هم گفته میشه. این اسم بخاطر کمانی شکل بودن این سنگ‌هاست که شبیه کلیسا در اومده.

 

۱۲) غار رید فلوت، چین

غار رید فلوت یه جاذبه‌ی توریستی و گردشگریه که تو گویلین شهر گوانگ‌شی واقع شده. این غار حدود ۱۲۰۰ ساله که توریست‌های زیادی رو به سمت خودش جذب کرده و دارای استالاگمیت‌ها و استالاکتیت‌های بسیار زیاد و بزرگ و زیبایی داره. این غاز جزو غارها آهکی طبیعی و رنگارنگی محسوب میشه که بخاطر همین زیبایی، افراد زیادی رو به سمت خودش جذب می‌کنه. بیرون از غار، یک نوع نی (Reed) رشد می‌کنه که از این نی‌ها فلوت می‌سازن، به همین دلیل اسم این غار رو رید فلوت یا نی فلوت گذاشتن.

 

۱۳) غار ناخون پاتوم، تایلند

این غار از نظر تاریخی خیلی محبوب بوده و پادشاهان محلی از اینجا بازدید می‌کردن. روشنایی این غار از طریق سوراخی که در سقف غار وجود داره تامین میشه و زیبایی خاصی به غار میبخشه. همینطور عمارتی که تو غار وجود داره، برای پادشاهی به نام Chulalongkorn در سال ۱۸۹۰ ساخته شده.

 

۱۴) غار الیسون، جورجیا

این غار شگفت انگیز به شکل یک گودال بزرگه و بخشی از غار الیسون در ایالت جورجیاست. این غار یک جاذبه محبوب برای غارنوردهای حرفه‌ای محسوب میشه که از عمق زیاد، آویزشون شدن و پایین رفتن از این غار لذت می‌برن.

 

مکان‌های باورنکردنی و فوق العاده در دنیا (قسمت اول)

 

منبع: بوردپاندا | ترجمه و ویرایش:‌ کوچنورد

هنوز امتیازی ثبت نشده.
لطفا صبر کنید...
نویسنده | ۱۳۹۷/۴/۳ ۱۵:۵۷:۱۱ ۳ تیر ۱۳۹۷|جهانگردی|

در مورد نویسنده:

من حمیدرضام، عاشق سفر و ماجراجویی. همیشه لحظه شماری می‌کنم تا کولمو بردارمو بزنم به جاده‌ها. هدفم اینه با ون خودم همیشه تو جاده‌ها سفر کنم و با آدمای بیشتری آشنا بشم. گاهی اوقات دوست دارم برخلاف جهتی که قطب‌نما نشون میده پیش برم تا یه ماجراجویی جدیدو شروع کنم و خودمو بهتر بشناسم و سفر کردن این فرصتو به من میده.

دیدگاه خود را ثبت کنید

برچسب‌ها